JAK STWORZYĆ IDEALNE MIEJSCE DO PRACY/NAUKI W DOMU?



Myślę, że początek listopada jest idealnym czasem na post o takiej tematyce, bowiem jesień i chłód już są odczuwalne, wieczory stają się dłuższe, a ulubionym miejscem do spędzania tego czasu staje się nasz domowy kącik biurowy (lub łóżko z kocem i książką, ale o tym kiedy indziej). Dzisiaj właśnie chcę wam dać dawkę inspiracji i zastrzyk energii oraz kilka trików, aby praca i nauka stały się bardziej wydajne (wiadomo przecież, że dużo zależy od dobrego wnętrza). 
Cztery elementy pozwolą nam stworzyć idealne miejsce do pracy lub nauki: biurko, krzesło, oświetlenie oraz moje ulubione-dodatki. 

W POSZUKIWANIU IDEALNEGO BIURKA


Zacznijmy od biurka: jakie powinno być i gdzie stać, aby przyjemniej nam się pracowało? Przede wszystkim blat powinien być duży, aby ułatwić nam komfort pracy (jeżeli możemy pozwolić się na wygospodarowanie większej przestrzeni to właśnie powinniśmy wykorzystać ją na biurko z dużym blatem, jeżeli spędzamy przy nim dużo czasu). Co jeszcze jest ważne? Najlepszym rozwiązaniem jest blat drewniany-pamiętajmy o tym przy wyborze biurka. Lokalizacja naszego miejsca pracy także jest ważna-najlepiej, aby biurko stało blisko okna, bo wtedy mamy dostęp do naturalnego źródła światła. 




Tak wygląda właśnie moje idealne biurko- duży, drewniany blat i komfort pracy. Jedyne czego mi tu brakuje to szafki, szufladki i innego rodzaju elementy do przechowywania, które także są potrzebne.



WYGODNE KRZESŁO


Kolejną sprawą jest wygodne krzesło. Najlepiej z oparciem, regulowane i z podłokietnikami, ale to zależy przede wszystkim od naszych preferencji (wiadomo). Jedną podstawową zasadą jest to, aby krzesło nie było zbyt niskie, ani zbyt wysokie (a to też zależy od naszego wzrostu). Do inspiracji wybrałam chyba mało pasujące do opisu "idealnego krzesła" zdjęcia, ale za to są bardzo designerskie (zauważyliście może, na większości przeze mnie wybranych zdjęciach, obecność kultowego krzesła projektu Eames'a?)




KWESTIA OŚWIETLENIA


Kwestia oświetlenia już została poniekąd poruszona-ważny jest dostęp do naturalnego źródła światła. Ale to oczywiście nie wszystko- przecież nie pracujemy tylko za dnia (tym bardziej, że dzień nieubłaganie staje się krótszy). I tutaj ratuje nam życie odpowiednia lampa- taka na biurko, stojąca, z dobrym światłem- jest dla nas elementem wręcz niezbędnym do wieczornej nauki, czytania książki, czy nawet do pracy przy komputerze. 




SŁÓW KILKA O KOLORACH


Przy aranżacji naszego domowego biura, powinniśmy pamiętać o wyborze kolorów- w pomieszczeniu do pracy powinny dominować jasne odcienie (biel czy też pastelowe kolory). Należy unikać jaskrawych kolorów i ciemnych, przytłaczających barw. Wnętrze, w którym będziemy pracować musi być jasne. 



Skoro już mowa o kolorach- nie musimy rezygnować z ciemnych barw, ale używajmy ich z głową przy aranżacji naszego miejsca pracy. Ciemne odcienie sprawdzą się dobrze w dodatkach, meblach, ale nie mogą w pomieszczeniu dominować. Na powyższych zdjęciach czerń i brązy nie tworzą dominanty, ale uzupełniają jasną przestrzeń domowego biura. 



PERSONALIZACJA NASZEGO CENTRUM DOWODZENIA


A teraz o dodatkach-moich ulubionych. To one tworzą klimat wnętrza oraz charakter i niepowtarzalność. Tutaj każdy może poszaleć trochę i nie trzymać się ściśle określonych zasad. Dodatki są oczywiście kwestią indywidualną, ale znalazłam kilka świetnych pomysłów, które pomogą wydobyć ten indywidualny charakter naszego miejsca pracy. Jednym z genialnych rozwiązań jest farba tablicowa-pokrywamy nią jedną ze ścian przy biurku i mamy swoją własną niepowtarzalną tablicę. Ten wariant jest także praktyczny-nie zapomnimy już o żadnej ważnej dacie czy spotkaniu, bo wszystkie zapiski możemy mieć w zasięgu naszego wzroku i w widocznym miejscu. 





Moodboard, czyli tak zwana tablica inspiracji czy naszych myśli- może być to wszystko, co nas inspiruje w danym momencie. Oczywiście nasze domowe biuro jest idealnym miejscem do stworzenia naszej własnej "tablicy" (choć nie zawsze musi to być standardowa tablica, wystarczy kawałek pustej ściany). Jeśli nie chcemy naszej ściany kaleczyć wybierzmy powyższe rozwiązania. 




Kolejnym pomysłem do wykorzystania w naszym miejscu pracy jest mapa (nie musi być tylko dla osoby zajmującej się geografią). Może być zwykła, standardowa i na papierze, ale także ręcznie malowana. Wnętrze od razu staje się bardziej "nasze", prawda? 




Wieszaki, metalowe kosze i inne tego typu przydatne rzeczy nie tylko są oryginalne i ładne, ale także pomagają w organizacji przestrzeni i przechowywaniu dokumentów, książek czy czasopism. 
Wspomnę jeszcze o typografii- w tym miejscu idealnie się sprawdzą hasła motywacyjne, które pobudzą nas i naszą wyobraźnię do działania (a w ofercie sklepów jest w czym wybierać). 


1|2|3|4



Na koniec chciałabym polecić Wam organizer od designyourlife. Alina wykonała kawał dobrej roboty, aby nam lepiej organizowało się nasze sprawy. Na pewno wypróbuję i myślę, że nawet najbardziej wymagającej osobie przypadnie do gustu. Organizer możecie nabyć tutaj lub złożyć go sobie samemu tu i wydrukować. 
To tyle w skrócie o idealnym miejscu do pracy w domu. Mam nadzieję, że dotrwaliście do końca.



Co sądzicie na temat domowego biura? Czy da się stworzyć idealne miejsce do pracy? Jakie pomysły najbardziej Wam się spodobały, a jakich tutaj zabrakło? 
















Share this:

O autorce

Studentka historii sztuki i pasjonatka architektury i designu. W wolnym czasie czyta książki, podróżuje i pisze bloga.

Obsługiwane przez usługę Blogger.