BACK TO BLACK, czyli 5 kroków do czarnej sypialni
Czerń nadal jest niedoceniana, a kolor ten na dużych powierzchniach nadal budzi wiele kontrowersji. Wydaje się nam dość ponurą i przytłaczającą barwą, co zawdzięczamy naszej kulturze. Na szczęście architekci wnętrz coraz częściej wprowadzają ten kolor do wnętrz i na dużych powierzchniach. Mimo obaw czerń uszlachetnia wnętrze. Niestety prawdą jest, że nie nadaje się jednak do każdego pomieszczenia. Trzeba pamiętać o tym, że czerń pomniejsza optycznie przestrzeń- nie musimy jednak z niej rezygnować, jeśli mamy małe wnętrze. Każdemu mogę polecić tę barwę na jednej ścianie (sama jestem posiadaczką takiej), a bardziej odważnym w wydaniu total look.
Najbardziej czerń nadaje się do minimalistycznych oraz modernistycznych wnętrz, ale także świetnie sprawdzi się w charakterystycznym przepychu w stylu glamour.
1. MAŁE CZY DUŻE?
Jak już we wstępie wspomniałam: czarny optycznie zmniejsza przestrzeń, więc polecałabym stosować ją w większych wnętrzach. Jeżeli jednak takim nie dysponujecie to nic straconego! Zastosujcie czerń tylko na jednej ścianie (najlepiej tej za łóżkiem)- będzie prezentowała się bardzo dobrze, wyróżni najważniejszą część sypialni i będzie fajny rodzajem wezgłowia.
2. NA ZASADZIE KONTRASTÓW
Zbuduj aranżację na zasadzie kontrastów, oczywiście z czernią w roli głównej. Najbardziej oczywiste będzie zestawienie czerni z bielą (i słusznie, bo biel na ścianach optycznie powiększy nasze wnętrze), ale równie dobrze sprawdzi się w bardziej energetycznych i odważnych duetach: czerń z żółtym, limonką, niebieskim czy nawet czerwonym (z czerwonym jednak byłabym bardzo oszczędna i raczej nie stosowałabym tego koloru w sypialni- uwierzcie, wiem co mówię!).
3. SZACH-MAT!
Przy czerni należy zrezygnować z połysku lub zdecydowanie go ograniczyć. Używaj raczej matowych odcieni czerni (na ścianach tym bardziej). Jeśli jednak bez połysku nie możesz się obejść zastosuj go na dodatkach-czarny wazon czy ramka na zdjęcie w wysokim połysku wystarczą.
4. OŚWIETLENIE
Przy ciemnych wnętrzach, a tym bardziej przy czarnych dużą uwagę należy poświęcić oświetleniu. Należy zadbać o naturalne, jak i o sztuczne oświetlenie. Pamiętajcie, że czerń potrafi pochłaniać bardzo dużo światła, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego oświetlenia. Ten wybór będzie kluczowy i zadecyduje o tym, czy wnętrze będzie przytulne czy też ponure i przygnębiające.
5. MOC TKWI W SZCZEGÓŁACH
Dodatki w czarnych wnętrzach będą miały bardzo duże znaczenie. W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać, tak będziemy dobierać elementy dopełniające. Na pewno nie powinno brakować w czarnej sypialni jasnych dodatków, aby rozświetlić dodatkowo pomieszczenie. Zależy nam na minimalizmie- wybierzmy biel, jeśli modernizm- geometryczne wzory, a w stylu glamour- sprawdzi się najlepiej fiolet oraz srebro i złoto.
Drewnem możemy ocieplić naszą czarną sypialnię.
Nieważne jaki wybierzemy styl, do czerni najbardziej będą pasowały: biel, szarości, złoto.
O autorce
Studentka historii sztuki i pasjonatka architektury i designu. W wolnym czasie czyta książki, podróżuje i pisze bloga.
0 komentarze:
Prześlij komentarz